WebRwanda.com

πŸ”’
❌
There are new available articles, click to refresh the page.
Today β€” June 17th 2019www.ferwafa.rw
  • June 17th 2019 at 13:46
  • June 17th 2019 at 13:45
  • June 17th 2019 at 13:44

FERWAFA Youth Competitions: Weekend Results (U-15 & U-17)

By Mugabe

FERWAFA Youth Competitions: Weekend Results
Saturday, June 15, 2019
Kigali Zone
Under-15 Category

Etoile du Rwanda 1-0 Imirasire
Kiyovu Academy 1-1 Better Future
Excellence 3-0 Centre de Gikondo
Kigali Junior 1-1 Impanga
Eagle United 4-1 Future for Hope
Shining Academy 3-1 Ifak Don Bosco

Under 17 Category
Kiyovu Academy 1-1 Better Future
Etoile 0-0 Imirasire
Kigali Junior 5-1 Impanga
Excellence 3-1 Centre de Gikondo
Shining Academy 2-3 Isonga Academy
Eagle United 0-0 Ifak Don Bosco

Zone East
Under-15 Category

Nkamba FTC 1-2 Rwamagana FTC
Ofyer 0-1 Amigo ASC
ES Nyamirama 3-1 Kayonza FTC
Happy Boys 0-0 ES Rukara
Gatsibo FTC 2-1 Kiziguro FTC
Kazo FTC 2-0 Amizero FTC
Zaza FTC 3-0 Kirehe FTC

Under-17 Category
Nkamba FTC 2-2 Rwamagana FTC
Ofyer 4-0 Amigo ASC
ES Nyamirama 3-2 Kayonza FTC
Happy Boys 1-2 ES Rukara
Gatsibo FTC 5-0 Kiziguro FTC
Kazo FTC 1-4 Amizero FTC

Zone North
Under-15 Category

VJN 1-0 Academic Tiger
Young Boys 4-1 Kivumu
Busasamana 1-0 Inyemeramihigo
Musanze YFTC 2-1 Volcanoes
Inshozamihigo 2-3 Tecno YFTC

Under-17 Category
VJN 0-2 Scandinavia
Nilisarike for talent 4-1 Eser
Academic Tiger 1-1 Lionceaux
Young Boys 1-0 Inyemeramihigo
Tecno YFTC 3-1 Inshozamihigo
Volcanoes 1-3 Musanze YFTC

Zone South
Under-15 Category

UPLA 4-1 Hope FTC
Gatagara FTC 1-1 UPLA
Ruhango FTC 0-4 Gihisi FTC
Nyamasheke 0-3 Mahembe FTC
Mukura VS 0-0 Ngoma FTC
GS Kansi 0-1 Intare FTC

Under-17 Category
Gihisi FTC 2-0 Hope
Nyanza 1-0 Future Sound FA
UPLA 0-4 Gatagara
High Spears 2-1 Rusizi FC
Mahembe FC 2-1 Nyamasheke FTC
GS Kansi 0-1 Mukura VS
Youth DC 0-1 Intare FTC

June 16, 2019
Kigali Zone
Under-15 Category

Imirasire 1-2 Better Future
Etoile du Rwanda 0-2 Kiyovu Academy
Kigali Junior 2-0 Centre de Gikondo
Impanga 2-2 Excellence
Future for Hope 2-2 Shining
Eagle United 2-1 Ifak Don Bosco

Under-17 Category
Imirasire 0-1 Better Future
Etoile du Rwanda 0-2 Kiyovu Academy
Heroes 2-1 Kigali Junior
ApAER 1-1 Isonga
Shining Academy 3-2 Future for Hope

Zone East
Under-15 Category

Amigo ASC 3-1 Munyaga FTC
Ofyer 6-1 Nkamba FTC
Happy Boys 1-3 ES Nyamirama
Kiziguro FTC 3-0 Kayonza FTC
Gatsibo FTC 1-2 ES Rukara
Kirehe 3-0 Kazo FTC
Rwinkwavu 1-1 Nyankora FTC
Petit Prince 1-1 Akagera FTC

Under-17 Category
Amigo ASC 0-5 Munyaga FTC
Ofyer 0-0 Nkamba FTC
Happy Boys 0-5 ES Nyamirama
Kiziguro FTC 1-1 Kayonza FTC
Gatsibo FTC 4-2 ES Rukara
Kirehe 3-0 Kazo FTC

Zone North
Under-15 Category

Lionceaux 0-1 Academic Tiger
Young Boys 0-0 Inyemeramihigo
Volcanoes 1-0 Les Abeilles
Inshozamihigo 1-1 Musanze FTC

Under-17 Category
Aser 3-0 VJN
Lionceaux 1-2 Scandinavia
Academic Tiger 0-2 Nilisalike for Talent
Bigogwe 5-0 Busasamana
Musanze FTC 2-1 Inshozamihigo

Zone South
Under-15 Category

UPLA 4-1 Hope FTC
Gihisi FTC 0-1 Future Sound FA
Ruhango FTC 1-2 Gatagara FTC
Mahembe FTC 4-1 High Spears
Nyamasheke 0-3 High Spears
Rwanda Nziza FC 0-3 The Winners
Byimana FC 2-2 Muhanga FC
The Winners 3-0 Byimana FC
The Winners 3-2 Muhanga FC
GS Kansi 0-1 Mukura VS
Ngoma FTC 1-0 Intare FTC

Under-17 Category
Gatagara 2-2 Gihisi FTC
UPLA 0-1 Future Sound FA
ES Nyanza 6-0 Hope FTC
High Spears 1-2 Nyamasheke FTC
Rwanda Nziza FC 1-1 The Winners
Don Bosco Rango 1-1 Kabutare TVT School
Intare FTC 0-0 Ngoma FTC
Youth DC 0-0 GS Kansi
Ferwafa.rw

Peace Cup 2019:Quarter Final Round Fixtures

By Mugabe

Peace Cup 2019 Competition: Quarter Final Round Fixtures
First Leg Fixtures
June 19, 2019
Etincelles FC vs Police FC
AS Kigali vs Gasogi United

June 20, 2019
Rayon Sports FC vs Gicumbi FC
Intare FC vs SC Kiyovu

Return Leg Matches
June 22, 2019

Police FC vs Etincelles FC
Gasogi United vs AS Kigali

June 23, 2019
SC Kiyovu vs Intare FC
Gicumbi FC vs Rayon Sports FC
Ferwafa.rw

Peace Cup Women Competitions 2019, Match Day 2 Results

By Mugabe

Peace Cup 2019, Women Category
Match Day Two Results
June 16, 2019
Group A

AS Kigali 8-0 Inyemera

Group B
Rugende 0-11 Scandinavia

Group C
ES Mutunda 1-2 Gakenke
Ferwafa.rw

Peace Cup Competition 2019: 1/8th Round, 1st Leg Results

By Mugabe

Peace Cup Competition 2019
1/8th Round, First Leg Results
Wednesday, June 12, 2019

Mukura VS 1-3 SC Kiyovu
Etoile de l'est FC 1-2 Police FC
Intare FC 2-1 Bugesera FC
Gicumbi FC 0-0 Espoir FC

June 13, 2019
APR FC 0-1 AS Kigali
Marines FC 0-1 Rayon Sports FC
Gasogi United 1-0 Rwamagana City FC
Hope FC 2-2 Etincelles FC

Return Leg Fixtures
June 15, 2019

SC Kiyovu 0-1 Mukura VS (Agg. 3-2)
Police FC 1-1 Etoile de l'est FC (Agg. 3-2)
Espoir FC 1-1 Gicumbi FC (Agg. 1-1)
Bugesera FC 1-2 Intare FC (Agg. 2-4)

June 16, 2019
AS Kigali FC 0-0 APR FC (Agg. 1-0)
Rayon Sports FC 2-1 Marines FC (Agg. 3-1)
Rwamagana City FC 0-0 Gasogi United (Agg. 0-1)
Etincelles FC 3-0 Hope FC (Agg. 5-2)
Ferwafa.rw

IPM WFC

By Mugabe

Tiger WFC

By Mugabe

Second Division Women League, Match Day 13 Results

By Mugabe

Second Division Women League, Match Day 13 Results
June 16, 2019
Gatsibo WFC 0-3 Fatima WFC
IPM WFC 0-1 APAER WFC
Taiga WFC 3-0 Nasho WFC
Ferwafa.rw

Veterans Peace Cup Competition: Match Day 2 Results

By Mugabe

Veterans Peace Cup Competition: Match Day One Results
Sunday Results

ASC Wahad 2-1Alliance VC
Asoussa VC 2-2 Mulindi FC (Mulindi win 4-3 on Pens)
Karibu FC 4-1 AC Bakunda Sports de Gikondo
Ijabo Veterans FC 0-1 APR Anciens Joueurs

Match Day Two Results
June 16

APR Anciens Joueurs 0-2 Karibu FC
ASC Wahad 4-2 Mulindi FC
Rusizi VFC 2-4 ASC Intwari
Ferwafa.rw

FERWAFA Youth Competitions: Weekend Results (U-15 & U-17)

By Mugabe

FERWAFA Youth Competitions: Weekend Results
Saturday, June 15, 2019
Kigali Zone
Under-15 Category

Etoile du Rwanda 1-0 Imirasire
Kiyovu Academy 1-1 Better Future
Excellence 3-0 Centre de Gikondo
Kigali Junior 1-1 Impanga
Eagle United 4-1 Future for Hope
Shining Academy 3-1 Ifak Don Bosco

Under 17 Category
Kiyovu Academy 1-1 Better Future
Etoile 0-0 Imirasire
Kigali Junior 5-1 Impanga
Excellence 3-1 Centre de Gikondo
Shining Academy 2-3 Isonga Academy
Eagle United 0-0 Ifak Don Bosco

Zone East
Under-15 Category

Nkamba FTC 1-2 Rwamagana FTC
Ofyer 0-1 Amigo ASC
ES Nyamirama 3-1 Kayonza FTC
Happy Boys 0-0 ES Rukara
Gatsibo FTC 2-1 Kiziguro FTC
Kazo FTC 2-0 Amizero FTC
Zaza FTC 3-0 Kirehe FTC

Under-17 Category
Nkamba FTC 2-2 Rwamagana FTC
Ofyer 4-0 Amigo ASC
ES Nyamirama 3-2 Kayonza FTC
Happy Boys 1-2 ES Rukara
Gatsibo FTC 5-0 Kiziguro FTC
Kazo FTC 1-4 Amizero FTC

Zone North
Under-15 Category

VJN 1-0 Academic Tiger
Young Boys 4-1 Kivumu
Busasamana 1-0 Inyemeramihigo
Musanze YFTC 2-1 Volcanoes
Inshozamihigo 2-3 Tecno YFTC

Under-17 Category
VJN 0-2 Scandinavia
Nilisarike for talent 4-1 Eser
Academic Tiger 1-1 Lionceaux
Young Boys 1-0 Inyemeramihigo
Tecno YFTC 3-1 Inshozamihigo
Volcanoes 1-3 Musanze YFTC

Zone South
Under-15 Category

UPLA 4-1 Hope FTC
Gatagara FTC 1-1 UPLA
Ruhango FTC 0-4 Gihisi FTC
Nyamasheke 0-3 Mahembe FTC
Mukura VS 0-0 Ngoma FTC
GS Kansi 0-1 Intare FTC

Under-17 Category
Gihisi FTC 2-0 Hope
Nyanza 1-0 Future Sound FA
UPLA 0-4 Gatagara
High Spears 2-1 Rusizi FC
Mahembe FC 2-1 Nyamasheke FTC
GS Kansi 0-1 Mukura VS
Youth DC 0-1 Intare FTC

June 16, 2019
Kigali Zone
Under-15 Category

Imirasire 1-2 Better Future
Etoile du Rwanda 0-2 Kiyovu Academy
Kigali Junior 2-0 Centre de Gikondo
Impanga 2-2 Excellence
Future for Hope 2-2 Shining
Eagle United 2-1 Ifak Don Bosco

Under-17 Category
Imirasire 0-1 Better Future
Etoile du Rwanda 0-2 Kiyovu Academy
Heroes 2-1 Kigali Junior
ApAER 1-1 Isonga
Shining Academy 3-2 Future for Hope

Zone East
Under-15 Category

Amigo ASC 3-1 Munyaga FTC
Ofyer 6-1 Nkamba FTC
Happy Boys 1-3 ES Nyamirama
Kiziguro FTC 3-0 Kayonza FTC
Gatsibo FTC 1-2 ES Rukara
Kirehe 3-0 Kazo FTC
Rwinkwavu 1-1 Nyankora FTC
Petit Prince 1-1 Akagera FTC

Under-17 Category
Amigo ASC 0-5 Munyaga FTC
Ofyer 0-0 Nkamba FTC
Happy Boys 0-5 ES Nyamirama
Kiziguro FTC 1-1 Kayonza FTC
Gatsibo FTC 4-2 ES Rukara
Kirehe 3-0 Kazo FTC

Zone North
Under-15 Category

Lionceaux 0-1 Academic Tiger
Young Boys 0-0 Inyemeramihigo
Volcanoes 1-0 Les Abeilles
Inshozamihigo 1-1 Musanze FTC

Under-17 Category
Aser 3-0 VJN
Lionceaux 1-2 Scandinavia
Academic Tiger 0-2 Nilisalike for Talent
Bigogwe 5-0 Busasamana
Musanze FTC 2-1 Inshozamihigo

Zone South
Under-15 Category

UPLA 4-1 Hope FTC
Gihisi FTC 0-1 Future Sound FA
Ruhango FTC 1-2 Gatagara FTC
Mahembe FTC 4-1 High Spears
Nyamasheke 0-3 High Spears
Rwanda Nziza FC 0-3 The Winners
Byimana FC 2-2 Muhanga FC
The Winners 3-0 Byimana FC
The Winners 3-2 Muhanga FC
GS Kansi 0-1 Mukura VS
Ngoma FTC 1-0 Intare FTC

Under-17 Category
Gatagara 2-2 Gihisi FTC
UPLA 0-1 Future Sound FA
ES Nyanza 6-0 Hope FTC
High Spears 1-2 Nyamasheke FTC
Rwanda Nziza FC 1-1 The Winners
Don Bosco Rango 1-1 Kabutare TVT School
Intare FTC 0-0 Ngoma FTC
Youth DC 0-0 GS Kansi
Ferwafa.rw

Peace Cup 2019:Quarter Final Round Fixtures

By Mugabe

Peace Cup 2019 Competition: Quarter Final Round Fixtures
First Leg Fixtures
June 19, 2019
Etincelles FC vs Police FC
AS Kigali vs Gasogi United

June 20, 2019
Rayon Sports FC vs Gicumbi FC
Intare FC vs SC Kiyovu

Return Leg Matches
June 22, 2019

Police FC vs Etincelles FC
Gasogi United vs AS Kigali

June 23, 2019
SC Kiyovu vs Intare FC
Gicumbi FC vs Rayon Sports FC
Ferwafa.rw

Peace Cup Women Competitions 2019, Match Day 2 Results

By Mugabe

Peace Cup 2019, Women Category
Match Day Two Results
June 16, 2019
Group A

AS Kigali 8-0 Inyemera

Group B
Rugende 0-11 Scandinavia

Group C
ES Mutunda 1-2 Gakenke
Ferwafa.rw

Peace Cup Competition 2019: 1/8th Round, 1st Leg Results

By Mugabe

Peace Cup Competition 2019
1/8th Round, First Leg Results
Wednesday, June 12, 2019

Mukura VS 1-3 SC Kiyovu
Etoile de l'est FC 1-2 Police FC
Intare FC 2-1 Bugesera FC
Gicumbi FC 0-0 Espoir FC

June 13, 2019
APR FC 0-1 AS Kigali
Marines FC 0-1 Rayon Sports FC
Gasogi United 1-0 Rwamagana City FC
Hope FC 2-2 Etincelles FC

Return Leg Fixtures
June 15, 2019

SC Kiyovu 0-1 Mukura VS (Agg. 3-2)
Police FC 1-1 Etoile de l'est FC (Agg. 3-2)
Espoir FC 1-1 Gicumbi FC (Agg. 1-1)
Bugesera FC 1-2 Intare FC (Agg. 2-4)

June 16, 2019
AS Kigali FC 0-0 APR FC (Agg. 1-0)
Rayon Sports FC 2-1 Marines FC (Agg. 3-1)
Rwamagana City FC 0-0 Gasogi United (Agg. 0-1)
Etincelles FC 3-0 Hope FC (Agg. 5-2)
Ferwafa.rw

IPM WFC

By Mugabe

Tiger WFC

By Mugabe

Second Division Women League, Match Day 13 Results

By Mugabe

Second Division Women League, Match Day 13 Results
June 16, 2019
Gatsibo WFC 0-3 Fatima WFC
IPM WFC 0-1 APAER WFC
Taiga WFC 3-0 Nasho WFC
Ferwafa.rw

Veterans Peace Cup Competition: Match Day 2 Results

By Mugabe

Veterans Peace Cup Competition: Match Day One Results
Sunday Results

ASC Wahad 2-1Alliance VC
Asoussa VC 2-2 Mulindi FC (Mulindi win 4-3 on Pens)
Karibu FC 4-1 AC Bakunda Sports de Gikondo
Ijabo Veterans FC 0-1 APR Anciens Joueurs

Match Day Two Results
June 16

APR Anciens Joueurs 0-2 Karibu FC
ASC Wahad 4-2 Mulindi FC
Rusizi VFC 2-4 ASC Intwari
Ferwafa.rw

  • June 12th 2019 at 02:05
❌